Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Indywidualny rozkład musi korelować z systemem czasu pracy

11 lipca 2024 | Kadry i Płace | Marek Rotkiewicz

Pracodawca nie może zaakceptować wniosku pracownika o indywidualny rozkład czasu pracy, jeżeli ten rozkład nie mieści się w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty.

∑ Pracujemy w dniach poniedziałek – piątek od 6.00 do 14.00 albo od 10.00 do 18.00 (według harmonogramów). Pracownik wystąpił z wnioskiem o zmianę rozkładu na pracę w poniedziałki od 6.00 do 16.00, wtorek – czwartek od 6.00 do 14.00 i w piątki od 6.00 do 12.00. Uzasadnił to ważnymi względami rodzinnymi. Wiemy, że ma bardzo chorą matkę, którą popołudniami się opiekuje. Chcemy przychylić się do wniosku. Taka czasowa organizacja pracy dla tej osoby nie tworzy utrudnień organizacyjnych. Czy możemy to zrobić? – pyta czytelniczka.

Wniosek o indywidualny rozkład czasu pracy, z którym wystąpił pracownik, dotyczyć może zmiany w ramach systemu czasu pracy, jakim dana osoba jest objęta. Z treści pytania wynika, że stosowany jest system podstawowy, zaś wnioskowany rozkład byłby możliwy w systemie równoważnym. Dopóki nie nastąpi zmiana systemu, nie można w ten sposób określić rozkładu. System można jednak zmienić porozumieniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12921

Wydanie: 12921

Spis treści
Zamów abonament